Reuters tarafından bugün bildirilen habere göre, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Facebook’un Libra adlı kripto para birimini çıkarmaya hazırlanmasından dolayı, Avrupa’nın “devlet destekli dijital para birimini” göz önünde bulundurması gerektiğini söyledi.

AVRUPA’DAKİ DEV BANKALARLA BU DURUMU TARTIŞACAK

AB ülkeleri’nin maliye bakanları Helsinki’de yaptığı toplantıda, Le Maire, gazetecilere, olası bir Avrupa devlet destekli dijital parası konusunu gelecek aY Avrupadaki bakanlar ile tartışacağını söyledi.

Ayrıca, Libra konusuna da değinen Bakan, finansal istikrar ve hatta “Avrupa devletleri’nin egemenliği” için risk oluşturabileceği yönündeki endişelerini de yineledi.

Le Maire özellikle Libra’nın işlem maliyeti’nin düşük olacağından dolayı, Avrupa Bloku’na sınır ötesi ödemelerin maliyetlerini düşürme çalışmalarını sürdürme çağrısında bulundu.

LİBRA’NIN AVRUPA’DA KULLANIMINA İZİN VERİLMEMELİ

Bu tekliflerin yanı sıra Le Maire, bloğun AB düzeyinde kripto para birimleri’nin düzenlenmesi konusundaki yaklaşımını yeniden düşünmesi gerektiğini de söyledi.

Libra’nın Avrupa Birliği’nde kullanımına izin verilmemesi gerektiği belirten Le Maire, düzenleyicilerin kripto para birimlerini, menkul kıymet, ödeme hizmetleri veya para birimleri olarak mı düzenleyip düzenlememeyi tartıştığı şu dönemde, sağlam ve ortak bir çerçevede çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Bu yasal belirsizlik göz önüne alındığında, AB komisyonu sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, “Libra ile ilgili kamuya açık bilgilerden dolayı, şu anda hangi AB kurallarının uygulanacağını söylemek mümkün değil” dedi.

Fransa maliye bakanı’nın açıklamalardan da anlaşıldığı üzere kendisi Avraupa’da Libra’nın kullanılmasını onaylamıyor. Dün de yapılan açıklamada, Le Maire, Facebook’un projesiyle ilgili kaygı verici endişelerin bu koşullarda, Avrupa topraklarında Libra’nın gelişimini onaylayamayacakları anlamına geldiğini açıkça belirtti.

Avrupa ekonomisi şu sıralar her ne kadar resesyona girme ihtimali bulunan ekonomilerini düzeltme çabası içerisinde olsada, Libra’da yakın gelecekte ciddi tartışmalara yol açacak gibi gözükmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
isim