Çin Merkez Bankası yakın bir zamanda kendi digital parasını çıkarmaya hazırlanıyor. Bugün Çin merkez bankasından üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada çıkarmaya hazırlandıkları kripto paraları’nın, facebook’un çıkaracağı stabil kripto parası Libra ile benzer özellikler taşıyacağını söyledi.

Hong Kong Ekonomi Gazetesi tarafından yapılan haberde, Çin Halk Bankası (PBoC) ‘nin ödeme departmanının müdür yardımcısı Mu Changchun açıklamalarına yer verdi. Mu yaptığı açıklamada yakında çıkarılacak olan ulusal dijital para biriminin adsız ödemeler için karşılık gideri sunacağı ve kara para aklamayı önlemeyi hedefleyeceğini belirtti. Ödeme odaklı para biriminin Libra ile benzerlik göstermesine rağmen, doğrudan bir kopya olmayacağını belirtti.

WeChat ve Alibaba Tarafından Desteklenecek

Ayrıca Mu yaptığı açıklamada, Çin’in dijital para birimi’nin, Tencent’in WeChat’i ve Alibaba’nın Alipay’i gibi büyük e-ödeme platformlarında destekleneceğini söyledi.

İnternet Bağlantısı Olmadan Kullanılabilecek

Tokenlar merkez bankası tarafından güvence altına alınacak ve böylece Çin Merkez Bankası tarafından yayınlanan değerli kağıtlar kadar güvenli olacak ve iletişim ağları kapalı olsa bile işlemlerin devam edebilmesini sağlamak için internet bağlantısı olmadan da kullanilabilecek.

Ülkenin dijital para birimini takip etme konusundaki motivasyonlarından bahseden Mu, dijital para birimlerinin ticari uygulamalarının yükselişe geçmesine rağmen Çin’in kurun korunmasına yardımcı olacağını savundu:

“Elektronik ödeme sistemleri bu kadar gelişmişken merkez bankası bugün neden hala bu kadar dijital bir para birimi yapıyor? Parasal egemenliğimizi ve yasal para biriminin durumunu korumak için. Yağmurlu bir gün için önceden plan yapmamız gerekiyor. ”

11 Kasım’da Çıkartılabilir

Hong Kong Ekonomi gazetesi haberde Çin’nin kendi digital para birimini 11 Kasım tarihinde çıkarabileceğini söyledi.

Özellikle Facebook’un Libra adlı stabil kripto parasını çıkarmaya hazırlanıyor olması Çin’nin bu alanda daha hızlı hareket etmesine neden oldu. Eğer büyük bir sürpriz olmazsa, Çin kendi digital parasını Libra’dan önce çıkarması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
isim