Spor ve eğlence sektörünün önde gelen blokzincir şirketi Chiliz,(Binance.com: $CHZ), 2018-2019 Süper Lig Şampiyonu Galatasaray Spor Kulübü ile yeni ortaklığını duyurdu. UEFA Kupası’nı kazanmış tek Türk kulübü olan Aslanlar, tıpkı Paris Saint-Germain,Juventus, West Ham United, AS Roma ve Atlético de Madrid gibi futbol taraftarlarına yönelik olarak,türünün ilk örneği niteliğinde, blokzinciri tabanlı, etki (influence) ve ödül mobil uygulaması olan Socios.com’a katılacak. Socios.com, taraftarlara “Taraftar Tokenı” olarak bilinen dijital varlıklara sahip olma seçeneği sunarak, hayranı oldukları kulüple daha yoğun etkileşime girme ve daha yakın olma imkânı sunuyor. Taraftarlar Socios.com aracılığıyla kulübün taraftar oylamasına sunduğu; yeni resmi ürün tasarımları,maç günü aktiviteleri ve stadyum deneyimleri, sponsorluk kampanyaları, iş birlikleri ve sosyal medya içerikleri gibi konularda karar alınmasında söz sahibi olabilecekler. Bir taraftar ne kadar çok sayıda token sahibi olursa, kulübün oylamaya sunduğu konular üzerindeki yönlendirici etkisi o kadar yüksek olacak. Uygulama üzerinden Galatasaray ile ne kadar çok iletişim kurarsa, kulübe özel ve nadir deneyimler için düzenlenecek yarışmalarda daha çok ödül kazanarak özel hak ve ayrıcalıklardan yararlanabilecekler. İlerleyen zamanlarda ise kendilerine özel ürünlere,oyunlara ve liderlik sıralamalarına erişim sağlayabilecekler.

Galatasaray Taraftar Tokenı, Fan Token OfferingTM veya FTO olarak bilinen bir işlem vasıtasıyla 2020’nin ilk çeyreğinde Socios.com üzerinden satın alınabilecek. Taraftarlar aynı zamanda Socios.com’un kendine ait tokenı olan dijital para niteliğindeki Chiliz’i (CHZ) de kullanabilecek vetokenlarını Binance.com gibi kriptopara borsaları üzerinden doğrudan app-içi dijital cüzdanlarına aktarabilecek. Yani Taraftar Tokenlarını satın alma süreci son derece zahmetsiz bir süreç olmakla birlikte herhangi bir e-ticaret alışverişinden farksız olarak işleyecek.Binlerce “Taraftar Tokenı” da, uygulamanın artırılmış gerçeklikte konum belirleme özelliği olan TokenAvı üzerinden ücretsiz olarak dağıtılacak.

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Dorukhan Acar Socios.com ortaklığına dair görüşlerini bildirdi:“Galatasaray olarak Socios.com projesine katılmaktan ve bu heyecanlı yolculuğa başlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni iş birliği taraftar etkileşimi ve küresel taraftar kitlemize erişimimiz açısından bizim için yeni bir fırsatlar dünyası yaratacak olmakla birlikte dijital dönüşüm stratejimizinde bir diğer önemli kilometre taşı olacak.”Socios.com CEO’su ve kurucusu Alexandre Dreyfus, şunları ifade etti:“Türkiye’nin dijital yatkınlığının yüksek olduğunu biliyoruz. Bu yılın başlarında yayınlanan bir Statistara poruna* göre Türkiye, kriptopara birimleri dahil olmak üzere dijital inovasyonları ilk benimseyen ülkelerden biri. Ayrıca, Türkiye’deki futbol taraftarlarının da dünyanın en coşkulu taraftarları arasında olduğunu biliyoruz. Ürünümüz Türk halkının bu iki tutkusunu bir araya getiriyor. Türk futbol dünyasının devi Galatasaray’la iş ortaklığına giderek milyonlarca taraftarına Taraftar Tokenları sunmaktan mutluluk duymaktayız. Bu ortaklık, kriptopara birimlerini ve Chiliz’i tüm dünyadaki milyonlarca taraftarın kullanımına sunmak yönünde atılmış dev bir adımı daha temsil etmektedir.

* Kaynak: Statista Global Tüketici Anketi 2019

www.socios.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
isim