Arjantin’de hem ekonomik anlamda sorunlar devam ediyor. Son olarak Arjantin hükümeti dün yaptığı açıklamada sermaye kontolü getirdiğini açıkladı. Peki bu sermaye kontrolü nedir?

SERMAYE KONTROLÜ NEDİR ?

Sermaye kontrolü temel olarak, yabancı para cinsinden borçları yüksek olan ülkelerin, borçlarını çeviremeyecek duruma gelmesi durumunda,yabancı paraların piyasadaki hareketlerine sınırlama getirilmesidir. Örneğin ülke dışına döviz çıkarılması’nın yasaklanması, şirketlerin tüm ihracat gelirlerini ülkeye sokma zorunluluğu, bankalardan döviz çekme miktarı’nın azaltılması veya sınırlandırılması gibi önlemler en çok kullanılan sermaye kontrolü politikalarındandır.

Arjantin’de dün yaptığı açıklamada, ihracat yapan şirketlerin dövizlerini Arjantin’e getirme zorunluluğu ve Arjantin’deki yerel şirketler ile bankaların döviz alımını kısıtladı. Ayrıca bankadaki hesaplarından dolar çekecek olan bireylere aylık 10.000 dolar para sınırı getirildi.

YEREL PARASI’NIN DEĞER KAYBETMESİNİ SAĞLAYARAK İHRACAT ARTIRILMAK İSTENİYOR

Sermaye kontrollerindeki ana amaç borcun GSYH’ya oranı’nın düşürülmesidir. Yerel para birimi’nin değer kaybetmesi sağlanarak ihracat’ın artırılıp, ithalatın azalması beklenir. Ancak bu ülkelerin ihracatı’nın ithalata bağlılığı ve büyük finansal kuruluşlardan ne kadar destek aldığı gibi bir çok faktöre bağlı olarak değişir.

ÜNLÜ EKONOMİSTLER’DEN ARJANTİN YORUMU

Ekonomist Murat Sağman Arjantin’nin bu hamlesi’nin gelişmekte olan ekonomiler için iyi bir haber olmadığını belirterek twitterdan şu açıklamaları yaptı,

Ekonomist Özgür Demirtaş ise twitterdan bu durumu reform yapmama’nın sonucu olarak değerlendirirdi. Ekonomist Emre Alkin ise twitter’dan yaptığı açıklamada, gelişen ülkelere bakış açısını değiştirecek olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
isim