Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkan adaylarından ve Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde bugün kripto paralarla ilgili bir açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Merkez bankalarının ve finansal denetleme kurumları’nın tüketicileri korumasını, aynı zamanda kripto paralar gibi yeniliklere açık olmaları gerektiğini belirtti.

IMF basın bülteninde Cointelegraph ile paylaştıkları açılış konuşmasında IMF başkanı Lagarde, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal işler Komitesine, merkez bankalarının ve mali düzenleyicilerin değişimin sunduğu fırsatlara açık olması gerektiğini söyledi.

DÜZENLEMELER, GELİŞMELERİNE İZİN VERMELİ

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı,

“ Dijital para birimleri dahil yeni teknolojiler söz konusu olduğunda,finansal istikrar, mahremiyet veya cezai faaliyetler açısından risklere karşı dikkatli olmak ve teknolojiyi kamu yararına yönlendirmek için uygun düzenlemenin yapılmasını sağlamak anlamına geliyor. Fakat aynı zamanda yenilikten gelen geniş sosyal faydaları tanımak ve onlara alan geliştirmelerine izin vermek anlamına geliyor. ”

AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLMASI BEKLENİYOR

Avrupa Merkez Bankası başkanı olması beklenen Christine Lagarde, önceliklerinin kurumun çevikliği, kapsayıcılığı ve çeşitliliği olacağının sözünü verdi.

Lagarde daha önce de, kripto para birimlerinin düzenlenmesinin kaçınılmaz olduğunu ve uluslararası düzeyde gerekli olduğunu belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
isim